Youtube Çocuk ile Çocuğunuzun Youtube Güvenliğini Sağlamak

Toplam okunma sayısı 4786

12.12.2018 22:07:54

YouTube Çocuk, YouTube ve çocuğunuzun Google Hesabı

13 yaşın altındaki çocuğunuz için Google Hesabı oluşturmak üzere Family Link'i kullandığınızda, çocuğunuz kullanıma sunulduğu bölgelerde YouTube Çocuk uygulamasını kullanabilir. Ancak, 13 yaşına gelene kadar başka hiçbir YouTube uygulamasını veya özelliğini kullanamaz ve kendi Google Hesabını yönetemez. Çocuğunuzun mevcut Google Hesabına gözetim eklediyseniz çocuğunuz YouTube'u kullanabilir.

Not: Avrupa Birliği'nde yaşıyorsanız ve Family Link'i kullanarak çocuğunuz için bir Google Hesabı oluşturduysanız çocuğunuz 13 yaşına bastığında diğer YouTube uygulamalarını ve özelliklerini kullanmaya başlayabilir.

YouTube Çocuk'un işleyiş şekli

Çocuğunuzun YouTube Çocuk uygulamasını bir Android cihaza indirmesine izin verirseniz, uygulamayı kullanabilmesi için gerekli ayarları siz yaparsınız.

Şunlara karar vermeniz gerekir:

 • Çocuğunuz için istediğiniz içerik düzeyi ayarı (şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılabilir)
 • Çocuğunuzun uygulamada arama işlevini kullanıp kullanamayacağı

Not: Ses ve yayınlama gibi yalnızca çocuğunuzun uygulamasından değiştirilebilecek bazı başka YouTube Çocuk ayarları da vardır. YouTube Çocuk Ebeveyn Rehberi'nde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

YouTube Çocuk ayarlarını değiştirme

 1. Cihazınızda Family Link uygulamasını Family Link açın.
 2. Çocuğunuzu seçin.
 3. "Ayarlar" kartında Ayarları yönet ardından Diğer ardından YouTube Çocuk'a dokunun. Çocuğunuzun Android cihazında uygulamayı ayarlamadıysanız "YouTube Çocuk" seçeneği gösterilmez.
 4. Çocuğunuzun ayarlarını seçin:
  • İçerik düzeyi: Çocuğunuz için uygun olan içerik düzeyini seçin (şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılabilir)
  • Arama: Aramayı açın veya kapatın
  • Videoların engellemesini kaldır: Çocuğunuzun YouTube Çocuk uygulamasında engellenen tüm videoların ve kanalların engellemesini kaldırın

Çocuğunuzun YouTube Arama Geçmişi ve YouTube İzleme Geçmişi gibi etkinlik ayarlarını yönetmek için de Family Link uygulamasını kullanabilirsiniz. 

YouTube'un işleyiş şekli

Hesabı Family Link ile yönetilen bir çocuk, aşağıdaki durumlarda YouTube uygulamasını ve diğer özellikleri kullanabilir:

Bu durumdaki bir çocuğun ebeveyniyseniz çocuğunuzun Android cihazında YouTube uygulamasına ve diğer özelliklere erişimi kontrol edebilirsiniz.

Kısıtlı Mod'u açma veya kapatma

YouTube'da varsayılan olarak hiçbir içerik filtresi ayarı açık değildir. Çocuğunuzun görmesini istemediğiniz, erişkinlere uygun olabilecek içeriklerin filtrelenmesine yardımcı olmak için Kısıtlı Mod'u açabilirsiniz. Hiçbir filtre %100 etkili değildir, ancak çocuğunuzun bu türdeki çoğu içerikten uzak tutulmasına yardımcı olacaktır.

Kısıtlı Mod, cihaz veya tarayıcı düzeyinde çalışır. Bu nedenle, çocuğunuzun kullandığı her cihaz veya tarayıcıda YouTube'a giderek Kısıtlı Mod'u etkinleştirmeniz gerekir.

 

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...