Yemeğini Yemek İstemeyen ya da Ekran Karşısında Yemek İsteyen Çocuğumuza Karşı Tavrımız Ne olmalı?

Toplam okunma sayısı 1916

6.10.2018 16:56:48

Yemek yemek hepimizin doğal rutini ve fiziksel ihtiyaçlarımızdandır. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi ve gelişimini olumlu devam ettirebilmesi için ebeveynler olarak hepimiz yedikleri besinlere dikkat eder ve tüm çabamız ile menümüzü oluştururuz. Yapılan hazırlıklar sonrası yemeğini yemek istemeyen ya da ekran karşısında yemek isteyen çocuğumuza karşı tavrımız ne olmalı?


Öncelikle ilk yapacağımız şey onunla inatlaşmadan ya da anne-baba figüründen bir tanesinin ısrarcı ve bu görevi üstlenen taraf olmamasıdır. Yapılan tüm bu mücadele ya da müdahaleler çocuğun yemeğe karşı tepki vermesine, inatlaşmasına, sevdiği yiyecekleri bile yememesine zemin oluşturacaktır. Anne, baba ve çocuklar olarak yemek saati geldiğinde birlikte masaya oturarak bu saatin ailenin bir arada olacağı ve yemek yiyeceği saat olarak bir rutine dönüştürmesi önemlidir. Yemeği hazırlamaya başlarken çocuğumuza yemeği hazırladığımızı , oyununun süresini buna göre planlayabileceğini hatırlatmamız önemli olacaktır. Hatırlatmamıza karşılık masaya gelmeyen çocuğumuza ısrarcı davranmamalı , ebeveynler olarak bizler masadaki yerimizi almış olmalıyız. Çocuğumuza tabağına ne kadar yemek koymak istediğimizi sorarak onu teşvik edebilir, olumlu örnek olmak adına da bizler mutlaka tabağımıza koyduğumuz yemeği bitirmeye özen göstermeliyiz.

 

 

Koyduğumuz yemeği yemeyen çocuğumuza alternatif geliştirmemeli bir sonraki öğüne kadar yemek yiyemeyeceğini hatırlatmalıyız. Özellikle ebeveynler duruma duygusal yaklaşarak farklı çözümler bulduklarında çocukların uyguladıkları bu tavır davranışa dönüşerek tekrarı çok sık yaşanabilir. Yemek saatinden sonra yemek yemediği için acıktığını söyleyen çocuğumuza yemeğin yemek saati geldiğinde masada yenen bir rutin olduğunu vurgulayarak bu durumu dramatize etmeden ve konuyu uzatmadan bir sonraki yemek saatinde yiyebileceğini belirtmek önemlidir. 


Ekran karşısında yemek isteyen çocuğumuzu bu davranışından vazgeçirmek için yerine onu mutlu edecek farklı yönlendirmeler yaparak bu durumu düzeltmeye çalışabiliriz. Örneğin onun beğendiği ve sevdiği figürlerin olduğu peçete ve yemek tabağını birlikte seçmek ve masada bunlara yer vermek onu yemek konusunda heyecanlandıracaktır. Unutmamak gerekir ki obezitenin bir sebebi de ekran karşısında ne kadar yediğinin farkında olmadan yiyecek tüketilmesidir. Televizyon ya da tablete alternatif olarak sevdiği obje ya da oyuncaklarından bir kaçını masaya getirerek yemek yerken o oyuncakların onun yanında bekleyebileceğini ifade etmek adım adım onun bu durumdan uzaklaşmasına ve yemek masasında hep beraber aile olarak keyifle yemek yemenin olumlu yanlarını yaşamasına fırsat tanıyacaktır. Yemeğini yiyen çocuğumuza da maddi ödüller vererek bu durumu önemli kılmak ya da gereğinden fazla anlam yüklemek olumsuz yönlendirme olacaktır. Bunun yanında yaptığımız diğer rutinler gibi (susadığımızda su içmek, tuvaletimiz geldiğinde bu ihtiyacımız gidermek) temel ihtiyaçlarımız olduğunu bilerek bu tavırla çocuğumuza yaklaştığımız da o da bu durumu normalleştirecektir .

Oya Ç.

Eğitimci

 

 

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...