Yasak Kelime: HAYIR

Toplam okunma sayısı 1278

22.06.2019 10:11:07

Uzun uzun dinliyoruz çocukları. Minicik kelime hazineleriyle bize kendilerini anlatmaya çalışmaları ve bizim de sabırla onları dinlememiz dünyadaki en erdemli davranış gibi geliyor bize.

Çocuklara hayır demek büyük cesaret istiyor. En ufak bir olayı dakikalarca tartışıyoruz onlarla.İkna olurlarsa ne ala. İkna olmazlarsa yıkıp geçiyorlar her şeyi ve sonunda omuzları düşmüş, pes eden anne-babalar oluyoruz. Çocuklar , doğrulardan uzak yapay mutluluklarla anı kurtarıyorlar. Geleceğe dönük, tutarlı bir karakter oluşturmak yerine her olayda çıkarları neyi gerektiriyorsa ona göre davranış geliştiriyorlar. Ebeveynler ise hala çocukları dinleyip, sonra bir şeyleri onlara kanıtlayarak ikna etme derdiyle hayatlarını tüketiyorlar. Bunu bir örnekle açıklayalım. Akşam yemeğinde herkesin sofrada olması bundan önceki kuşaklar için olmazsa olmaz bir kuraldı. Akşam ezanı sokaktan kopup eve giriş için son ikazdı. Anne-babalar bu bu kuşaktaki çocuklara bunun gerekliliğini bir kez ya anlatmıştır ya da hiç anlatmamıştır. Aile akşam yemeğinde sofrada toplanmalıdır çünkü günün muhasebesi bu sofrada yapılır. Bazen kelimelerle bazen bakışlarla herkes birbirini tartar ve paylaşımlar burada geçekleşir. Baba yorgunsa, anne üzgünse ya da çocuklardan birinin canı sıkkınsa bu, sofrada anlaşılırdı. Şimdi ise bırakın sokağı, ekranın karşısından çocuğu koparıp sofraya getirmek müthiş bir mücadele gerektiriyor. Bir başka örnek ise yatma zamanlarıyla ilgili olsun. Uyumuyorlar. Çocuklar uyku saatlerini sürekli geciktiriyorlar. Hangi kuralı koyarsak koyalım ya ekran karşısından kopmamak için ya da başka bir uğraş bularak uyumak istemiyorlar. Onlarla uğraşırken ebeveynler yorgun düşüyor ve mücadeleyi bırakıyorlar. Hadi diyelim uyudular bu seferde çok erken kalkıp bir an önce oyun konsolunun ya da Youtube’un başına geçiyorlar. Böyle olmak zorunda mı? Aile içinde belli kuralların olması demode bir durum mu? Bütün bu yaşanılanlar ailede demokratik tutumun oturma süreciyle mi alakalı? Çocuklar doğru yolu bulmak için ebeveynlerinin ve etrafındaki diğer tecrübeli insanların tecrübesine ihtiyaç duyuyorlar. Bu zamanın  ebeveynleri ise demokratik tutum, modern davranış geliştirme yöntemleri, sorgulama yeteneğininin gelişimi derken çocuklarına yol göstermeyi unutmaya başladılar. Rotasız bir gemi gibi, etrafından bihaber çocuklar yetişiyor. Her şeyi sorgulatayım derken, doğru seçeneği, yapması gerekeni ve olumlu olanı seçemeyen çocuklar yetiştirmeye başladık. Tekrar sormak lazım, böyle olmak zorunda mı? Neden bu duruma sürüklendik? Bu nedenler üzerinde biraz düşünmek lazım. Bir daha ki yazı da nedenleri ortaya koymaya çalışacağız. Bu nedenlere karşılık ne gibi çözümler üreterebileceğimiz ise bir sonraki yazının konusu olacak. 


Tuncay T. 
Eğitimci

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...