Tek Rakibimiz Çocuklarımız (Olmasın)

İçeriği 1:15 sürede okuyabilirsininiz. Toplam okunma sayısı 848

22.02.2019 16:01:49

Hemen hemen bütün aksiyon ve bilim-kurgu filmlerinde bir bilişim uzmanı vardır. Ekip bir yere baskına giderken ya da önemli bir göreve gönderilirken bu gizli kahraman mutlaka sahne alır. Grubun olmazsa olmazı, bir de asıl kahramanı vardır mutlaka. Tüm aksiyon onun üzerinde döner. Bizim gözlüklü, ikinci kahraman sadece belli noktalarda görünür. Tüm kapı şifrelerini kırar, teknolojik yazılımları çökertir. Kahramanımız da içeri girip kötü adamları yakalar. Filmin sonunda da hepimiz o kahramanı alkışlarız hatta dövüş tekniklerini bile aklımıza kazırız. Hepimize tanıdık gelen bir hikâyedir. Görevimiz tehlike, 007 James Bond, Avangers gibi sayısız filmde vardır bu durum. Ama hiçbirimiz o teknolojik zorlukları aşan kişiyi hatırlamayız. Kahramanı yücelten, ona tüm kapıları aralayan, fizik değil beyin gücü ile olayları çözen kişiyi hiçbirimiz hatırlamayız. Yokluğunda filme hareket gelmez, herkesin ihtiyacı olan, her filmde mutlaka olması gereken karakterdir fakat hatırlamayız. Çünkü teknolojik dünya bize, illegal işler yaptığımız bir yer ya da şifreleri kırarak bir şeyleri deşifre etmeye yarayan bir araçmış gibi lanse edilir. Böyle lanse edildiği için de çocuklarımız ne zaman teknolojik bir şeylerle ilgilense endişelenmeye başlarız.   

Çünkü ailenin asıl kahramanı, başrolü biziz ya. Çocuğumuzun ana kahramana yardımcı olan kişi olduğunu unuturuz. Tıpkı filmlerde ki gibi kurtarıcı, alkışı alan kişi biz olmalıyız diye düşünürüz. Aslında bizi öne çıkaracak olan o kişiyi yani çocuklarımızı görmezden gelebiliriz.  Çünkü teknolojik bir şeyler yapıyordur. Aslında anlamadığımız için onun yaptıklarına tepki gösterdiğimizi de çaktırmayız. Çünkü kahraman biziz ve asla eksik bir yanımız olduğunu gösteremeyiz. Böyle öğretildi bize. 

Oysaki bakın dünyada neler oluyor?

Hacker’lar hakkında olumlu düşünceyi yaymak için her yıl hacker’lar Teksas’ın Austin kentinde “Hack For Change” adlı bir etkinlik için bir araya geliyorlar. Bu etkinlik “hacking” terimine yeni bir anlam kazandırmayı amaçlıyor; çünkü geliştiriciler ve tasarımcılar, sosyal değişimleri pozitif yönde etkilemek için insanların hayatlarını kolaylaştıracak uygulamalar hazırlıyorlar.  Yani amaç ister radikal ayrımcılık yapan bir grubun Twitter hesabını ele geçirmek, ister istismarcıları ifşa etmek, ister güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak ya da insanların yaşamlarını kolaylaştıracak projeler yaratmak olsun, hacker eylemlerinin artık olumlu karşılanması gerektiği savunuluyor. Open Source Solution CEO’su Robert Steele, “Hacker’lık, toplumumuzda çok önemli bir beceri, çünkü bu insanlar sistemlerin nasıl çalıştığını ve nasıl bozulduğunu bilen uzmanlar” diyor; “bu uzmanlığı kötüye kullananlar kötü insanlar, iyi amaçlarla kullananlar ise iyi insanlardır”. 

Bırakın esas alkışı alması gerekenler alsın. Çocuklarımızın, gençlerimizin teknoloji ile düşman değil dost olmalarını sağlayalım. Bırakın üretsinler. Bırakın icat yapsınlar ya da yapamasınlar sadece denesinler. Karşı durmayıp destek olalım.  En iyi kahramanlık onlara verilen destek ile olur. 

Barış G.G.
Eğitimci

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...