Siyah Ayna

İçeriği 1:25 sürede okuyabilirsininiz. Toplam okunma sayısı 850

26.03.2019 16:35:04

Yakın geleceği konu alan Black Mirror dizisi her bölümünde bizi bir kara geleceğe taşıyor. Teknolojinin insan hayatını ne kadar mahvedebileceğini  her bölümünde bize net bir şekilde gösteriyor. Tabii eğer biraz durup düşünürseniz ki bu yapım sizi düşünmeye bir hayli itiyor, o zaman aslında kara geleceği hazırlayanın teknoloji olmadığını görüyorsunuz. Kara geleceği hazırlayan yegane şey, bizim bitmek tükenmek bilmeyen hırsımız. Black Mirror bize her seferinde teknolojiyi adeta şeytanın vücut bulmuş bir hali gibi gösteriyor. Evet, belki de bugünkü dünyaya baktığımızda da bu doğru bir benzetme ama şeytan tek başına bir hiçtir. Teknolojiden bahsediyorduk bu arada şeytan konumuz dahilinde değil. Teknoloji tek başına bizi mahvedecek güce sahip değildir ama bizim kocaman hırslarımız teknolojiyi bir alet olarak kullanmaya başladığında kara bir gelecek bizi bekliyor olacaktır. Black Mirror bu gerçeği adeta gözümüze sokarcasına,her bölümünde bize ayrı bir teknolojik gelişmenin insan hayatını ne kadar acınası bir hale getirdiğini gösteriyor. Konu yakın gelecekte geçiyormuş gibi gözükse de aslında bizi korkutan, dizide anlatılanların tamamını şimdiki zaman diliminde de yaşıyor olmamız. İşte esas korkunç olan bu, dizi bize gelecek tahmini yapmıyor, şu anda yaşadıklarımızı abartılı bir dille gelecekte yaşayacakmışız izlenimi veriyor. Özellikle Bandersnatch bölümüyle bize bir tokat daha attı. İlk defa bu bölüm geçmişte geçiyor. 80 li yıllarda bilgisayar oyunu yazmaya çalışan bir gencin hikayesini konu alan bölüm, enteresan kurgusuyla da dikkat çekiyor. Ben kurgusundan çok şuraya takıldım: İlk defa kara gelecek değil kara geçmiş vurgusu yapıldı. Yani Black Mirror bize şunu söylüyor: Gelecekten korkmanın bir anlamı yok çünkü geçmiş zaten buna göre şekillendi. Yapacağınız çok da bir şey yok siz bu geleceğe sürüklenmek zorundasınız. 


Peki, gerçekten de öyle mi? Ben bu soruya hayır yanıtı vermek istiyorum ama insanlık tarihinin bütün istatistikleri, cevabı evete doğru sürüklüyor. Çünkü biz hırslarımız nedeniyle defalarca bu güzel dünyayı mahvetmişiz. Savaşlar, talanlar, cinayetler, tecavüzler ve daha niceleri. Bunu yaparken de hep kendimize bir takım yardımcılar bulmuşuz. Bunun adı kimi zaman ateş olmuş kimi zaman savaş kimi zaman da teknoloji. 


Tuncay T.
Eğitimci

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...