Kodlamada uzman olmak için 4 yıllık bir eğitim şart değil

Toplam okunma sayısı 577

18.05.2019 21:31:29

Apple CEO'su Tim Cook: "Kodlamada uzman olmak için 4 yıllık bir eğitimin şart olduğunu düşünmüyorum"

Hafta başında Florida eyaletinin Orlando kentinde bulunan Apple Store'u ziyaret eden Tim Cook, bu ziyaretinde Apple'ın Haziran ayında düzenlenen geleneksel geliştirici konferansına (WWDC) katılmaya hak kazanan 350 genç geliştiriciden biri olan 16 yaşındaki Liam Rosenfeld ile buluştu. 

Techcrunch'a konuşan Tim Cook, Rosenfeld’in bu kadar küçük yaşta kodlamada bu kadar başarılı olmasının "oldukça etkileyici" olduğunu söyledi ve kodlama eğitiminin okullarda çok daha erken sınıflarda başlatılması gerektiğini belirtti. Liam Rosenfeld'in bu inancının oldukça iyi bir örneği olduğunu da belirten Tim Cook; "kodlamada uzman olmak için 4 yıllık bir lisans eğitimin gerekli olduğunu düşünmüyorum, bunun eski bir geleneksel görüş olduğunu düşünüyorum" dedi. 

"Okul hayatının erken dönemlerinde kodlama eğitimi verilirse ve bu eğitim süresi boyunca öğrenciler zorlukları aşmayı öğrenirse, okuldan mezun oldukları zaman Liam gibi çocuklar App Store'a uygulama kodlayabilecek yetenekte olurlar." diyen Cook, benzer bir yorumu daha önce Beyaz Saray'daki Amerikan İşgücü Politikası Danışma Kurulu toplantısı sırasında da paylaşmıştı. 

Bu görüşme dışında Florida'dayken Cook, SAP ve Apple'ın, makine öğrenmesi ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerden yararlanan yeni kurumsal uygulamalara odaklandıkları geniş bir ortaklığın da duyurulduğu konferansa katıldı. 

Röportaj sırasında firmaların büyük çoğunluğunun henüz yeni teknolojileri benimsemediklerini, çok daha eski teknolojiler kullanmaya devam ettiklerini belirten Tim Cook, SAP ile yaptıkları ortaklık gibi yeni çalışmalarla bunu daha hızlı değiştirmek istediklerini belirtiyor. 

"Firmalar henüz mobiliteyi benimseyemediler, henüz AR'yi (artırılmış gerçeklik) benimsemediler, henüz makine öğrenmesini benimsememişler, tüm bu gelişmeler bir şekilde yabancı geliyor ve bu da çalışanları bir masaya sabitliyor. Bu modern bir iş yeri modeli değil" diyen Cook, "liseden mezun olan ve bu alanlarda biraz deneyimi olan kişiler çok başarılı olabilirler" diyor. 

Kaynak:

https://webrazzi.com/2019/05/13/apple-ceo-su-tim-cook-kodlamada-uzman-olmak-icin-4-yillik-bir-egitimin-sart-oldugunu-dusunmuyorum/

 

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...