Kazananlar Kulübü

İçeriği 1:45 sürede okuyabilirsininiz. Toplam okunma sayısı 1306

29.12.2018 18:01:38

Bir kulüp düşünün, üyelerinin sayısı tam olarak bilinmiyor. Kulüpteki üyelerin yaş aralığı 5 ila 17. Ortak bir özellikleri var: Hep kazanıyorlar.


80’li yıllarda önce atari sonra da basit oyun konsollarıyla müptela olmuştuk video oyunlara. Sonra atari salonlarında street fıghter, soccer gibi oyunlarla çocukluk dönemimizin sanal dünyadaki ilk mağlubiyetlerini yaşamıştık. Ardından süper mario ve tetris gibi daha basit oyunlarla rüştümüzü ispat etmiş ve sanal dünyaya hükmetmeye başlamıştık kendimizce. Derken bilgisayar denilen büyülü dünya, bankalar ve devlet dairelerindeki ulaşılmazlığından sıyrılıp bir anda evlerimize girdi. Bilgisayar, 90’ ların sonunda hepimizi başka bir âleme taşırken artık oyunlar da gerçek hayatla birebir hale gelmeye başlamıştı. 2000’lerin başında online oyunlar bir anda patladı ve hepimiz dünyanın öbür ucundaki oyundaşlarımızı öldürmeye, soymaya ya da onlarla ortak bir uygarlık kurmaya başladık. Tüm bu oyunları oynarken mücadelemizi kanımızın son damlasına kadar verdik. Bağımlılıklar oluştu, dersler yarım kaldı, sevgililer terkedildi ama mücadele devam etti. Kazandığımız zamanlar oldu tabii ama biz sonuçta kaybetmeyi de bildik. Günümüze geldiğimizde ise çok enteresan bir kırılma yaşandı. Görsel efektler oyunları neredeyse gerçek hayatla aynı hale getirip grafikler alıp başını gitse de bir şeyler doğru gitmedi. Zamane çocukları adeta yenilmezlik iksirini buldu. Kendi oynadıklarında yeniliyorlardı. Yenilgi ise bir buhrana dönüşüyor ve psikolojileri bozuluyordu. Onlar da en kolay olanı yaptı: Oynamayı bırakıp oynayanları izlemeye koyuldular. Farkında mısınız? Artık bilgisayar oyunu bağımlılığı safhasını geçtik. Şimdilerde oynayanları izleme çılgınlığı var. Youtube’ da en fazla abonesi olan kişi PewDiePie isimli bir youtuber. Bilgisayar oyunlarını oynarken çektiği videolarla meşhur olan İsveçliyi 52 milyon kişi takip ediyor. Düşünün, bir oyun oynayıcıyı doğrudan takip eden insan sayısı bu. Oyun oynamanın zevki varken çocuklar izlemeyi tercih ediyorlar. İzlerken yenilmiyorlar, üzülmüyorlar ve hep kazanan oluyorlar. PewDiePie gibi zafer çığlıkları atıyorlar ya da onun gibi sinirlenip bağırıyorlar.  İşte kazananlar kulübü… Bu kulüptekiler sanal dünyada hep kazanır hatta izlediği kişi kaybetse de kulüptekiler yine kazanır. Bir youtuber kaybederse diğerinin kanalına geçersin hepsi bu kadar. Peki ya gerçek dünya? Kazananlar kulübündekilerin kâbusudur gerçek dünya. Burada yenilgiler vardır, gözyaşı vardır ve mücadele vardır. Bir başka kanala geçemezsin kaybedince. Bu yüzden gerçek dünyada kızgın, geçimsiz ve sürekli mutsuzdur bizim kazananlar kulübü üyelerimiz.

Gelin, çocuklarımıza mücadele etmenin değerini öğretelim. Kazanmak kadar kaybetmenin de bize bir şeyler katacağını anlatalım. Onlara bu erdemleri kazandırırken biz de örnek olalım. Çocuklarımız, sözlerimizden çok davranışlarımıza odaklanırlar. Biz yetişkinler, zafere iden yolda her şey mubahtır, anlayışını benimsersek çocuklarımız da kazanmak için her yolu deneyeceklerdir. Unutmamak lazım ki eleştirdiğimiz bu nesli bizler yetiştiriyoruz.

Tuncay T.

Eğitimci  

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...