Kar Küresi

Toplam okunma sayısı 735

20.09.2019 18:46:42

Değişen renkler, müzikler, o tatlı, verdiği huzur... Çocukken en sevdiklerim arasında yer alan kar küreleri... Ne güzeldi onları seyretmek ve dinlemek. Çocukluğumun en güzel parçalarından biri olan kar küreleri geçen akşam da eşlik etti bana kızımı uyuturken; ama bu sefer beni farklı yerlere götürüp farklı açılardan bakmamı sağlayarak. Hani derler ya aynı şeye herkes bakar fakat farklı şey görür diye. Bazen aynı insan aynı şeye bakarak farklı şeyler de görebiliyormuş. Yılar önce çocuksu duygularla izlediğim, dinlediğim kar küresi aynı huzuru vermekle beraber bir anne, bir eğitimci olarak farklı şeyler çağrıştırdı bana.

Aslında öğrencilerimize, öğrencilik hayatımıza, öğretmenlerimizin öğrencilerine nasıl yaklaşması gerektiğine ne kadar da benziyordu bu kürenin bana sundukları. İçinde kırmızıdan sarıya, maviden pembeye dönüşen renkler, çalan o huzurlu parçaların farklılığı, tıpkı bizim öğrencilerimizin de farklı renklerde, farklı tınılarda olduğu gibi... Bu gözle baktığımızda sınıflarımıza ne kadar da anlamlı değil mi? O farklı renklerin ve müziklerin birbiriyle uyumu, farklarını, kendilerine has özelliklerini koruyarak, birbirlerini besleyerek bir arada oluşları. Evet biz eğitimciler de tıpkı o kar küresindeki büyüyü yakalayabiliriz sınıflarımızda. Öğrencilerin farklılıklarına saygı duyarak, onları aynılaştırmadan da güzel bir bütün oluşturabiliriz ortamlarımızda.

Bir okul koridoru düşünün birçok kar küresinden oluşan, farklı renklerin, farklı seslerin zenginliğinden bir bütün oluşturmuş bir koridor. Zor değil sadece inanalım o kar küresini oluşturacağımıza, o büyülü dünyayı sınıflarımıza yansıtacağımıza.
 

Esra Ö.
Eğitimci

      

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...