Hiperaktivite,Dikkat Eksikliği,Dürtüsellik ya Sıradaki...

İçeriği 1:35 sürede okuyabilirsininiz. Toplam okunma sayısı 1105

16.11.2018 16:49:48

Hiperaktivite,dikkat eksikliği,dürtüsellik ağızdan kolaylıkla çıkan türden kelimeler öyle değil mi? Peki bunu duyan bir kulak ya da  bunun için endişelenen bir kalp için de kolay mı? Söylem,tanı,tedavi,ilaçlara verilen yanıt, yanıtın olumsuzluğu ve değiştirilen ilaçlar, bu ilaçlara uyum süreci ve tabi ki sosyal etiketlenme, ailenin çocuğa bakış açısındaki kaymalar ve asıl en önemlisi çocuğun yaşayıp hissettikleri... Durun durun belki de hikayeyi en başından anlatmamız gerek.

Hiperaktivite nedir? Hiperaktivite çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketliliktir. Peki bu durumda her hareketliliğe hiperaktivite denir mi? Tabi ki hayır. Parkta oynayan çocuklara bir bakın ne kadar hareketliler öyle değil mi? Peki bu, onları hiperaktif bir çocuk mu yapar? Markette alışveriş sepetini sürmek isteyen bir çocuğun yanlışlıkla reyonlara çarpması sonucunda çevreden gelen bakış ve söylemlerin “Aa ne kadar hiperaktif bir çocuk Allah ailesine sabır versin.” gibi ifadeler içermesi sonucunda aile tarafından alınan tedbir ve ailenin çocuğa bakış açısındaki değişiklik sonucunda acaba mı diye düşünmesi... Yok yok inanın öyle değil.

Peki dürtü bozukluğu nedir? Kişinin kendisine ve çevresine zarar verebilecek durumları kontrol etmede yaşanılan zorluklardır. Soru sormak, aklına gelmiş bir hikayeyi paylaşma eğiliminde bulunmak isteyen bir çocuk sizce hemen bu gruba mı girer?

Peki dikkat eksikliği… Dikkat süresinin yaş grubuna oranla kısa olması ve önemli-önemsiz bilginin ayıklanamamasıdır. Çok üzgünüz ki bu konuda da çoğu zaman sınıfta kalıyoruz.  Çocuk dört yaşında ve bu grubun ortalama dikkat süresi 7-8dakikayken biri diyor ki çocuğunuz en fazla 5 dakika dikkatini verebiliyor. O zaman bu çocuğa dikkat eksikliği tanısı mı koyulmalı yoksa yaptığı uğraşın ilgisini çekip çekmediğine mi odaklanmalı.

Bir çocuk resim yapmayı sevmiyorsa bu resmi tamamlayamadığı için ona hiperaktif, resmi yapmıyor diye dürtü bozukluğu ya da ilgisini çekmediği için dikkat eksikliği tanısı mı koyalım ya da ilgisini çeken  uğraşları mı araştıralım.

Korkmayın dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kendini açıklıkla belli eden psikiyatrik bir bozukluktur. Çocuklarınız meraklı, hareketli ya da araştırmacı diye bu konuda yetkin olmayan kişilerin söylemlerine göre doktor doktor gezmeyin. Bırakın çocuklarınız yaşasınlar, keşfetsinler ve öğrensinler.

Unutmayın, hayattaki her şey gelişir ve değişir fakat çocukluk döneminde yaşanılan travmalar sırtımızda bir sızı olarak kalır.

Ayşegül C

Uzman Psikolog

 

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...