Haydi ! Oyununu Bitir Daha Etkinliğe Gideceğiz

İçeriği 1:30 sürede okuyabilirsininiz. Toplam okunma sayısı 1172

24.10.2018 17:33:16

Modern zamanlarda, çocukların yetişkinlerden daha meşgul olduğunu düşünen yalnızca ben miyim? Hiç boş vakitkeri yok sanki. Sıkılmaya bile fırsat bulamıyorlar hatta sıkıldıklarında ne yapacaklarını bilmiyorlar. Nereye baksanız çocuğunun elinden tutmuş telaşlı bir ebeveyn, onu bir yerlere yetiştirmeye çalışıyor. Önce gitar sonra yüzme ve tabii ki hafta sonları etkinlik alanlarında eğlenceli aktiviteler. Peki, hiç soruyorlar mı yanı başlarındaki o ufacık çocuğa? Sen bunları gerçekten istiyor musun? Bu etkinliklerde gerçekten ama gerçekten mutlu musun?

Başkalarının çerçevesini çizdiği ve güya hayal gücünü geliştiren bu uygulamalar hakikaten bu amaca hizmet ediyor mu? Ya o çocuk tamamen başıboş, basit bir saklambaç oyunu oynamak istiyorsa. Oyun ve etkinlik farklı şeylerdir. Etkinlik kurgudur, oyunsa sürpriz. Günümüzde birçok oyuncak da bu gerçeği göz ardı ederek piyasaya çıkarılır. Harfleri öğreten sesli ayıcıklar, renkleri öğreten ışıltılı küreler, İngilizce öğreten sesli ve resimli interaktif kitaplar... Tek bir soru size: Bu saydıklarımdan hangisi bir çocuğun yanından hiç ayırmadığı en favori oyuncağı olabilmiştir? Hiçbiri. En favori oyuncaklar en basit olan ve onun kendi hayal gücüyle anlam yükledikleridir. Bir bez bebek, hiçbir fonksiyonu olmayan bir ayıcık ya da basit bir araba onun en iyi dostu olmaya açık ara farkla adaydır. Aynı şey etkinlik ve oyun için de geçerlidir. O eline geçirdiği bir ağaç dalıyla sayısız oyuncak üretir. Bu dal kimi zaman ejderhalara karşı kullandığı bir kılıç olur kimi zaman da onu farklı diyarlara uçuran bir uçak. Etkinlik dediğimiz aktivitelerde ise çocuk edilgendir, onun yerine her şey çoktan düşünülmüş ve adlandırılmıştır.

Çocuğumuzu etkinlikten etkinliğie koşturarak geliştirdiğimizi düşünürüz. Aslında çocuklar oyun oynarken gelişir. Çünkü oyun çocuğun işidir, hayalidir ve hayata dair tasavvurudur. Oyun, onun kurduğu dünyadır ve o dünyanın kurallarını o belirler. Kurallarını kendi belirlediği için sorumluluğu da kendi üstlenir ve her türlü sonuca katlanacak gücü vardır. Onu rahat bırakın, bırakın da oynasın hayatla...

Tuncay T.

Eğitimci

 

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...