Hakkımızda

 

Sorun: Ekran Nesli mi? Bu da ne demek? X,Y,Z kuşaklarına daha yeni alışıyorduk bir de bu mu çıktı başımıza? Bunca kavrama nasıl hâkim olacağız?

Cevap verelim: Bütün bu kaygılarınızdan biraz kurtulun. Biz size, sizi ve etrafınızdakileri yine sizin dilinizden anlatmayı ve böylece hepimiz arasında doğru bir iletişim ağını oluşturmayı hedefliyoruz.

Sorun: Bu site de nereden ortaya çıktı?

Cevap verelim: İletişim, içinde yaşadığımız zaman diliminin şüphesiz en önemli unsuru haline geldi. Sanayiden, ticarete, eğitimden, teknolojiye kadar neredeyse tüm alanlarda başat bir rol üstlenmiş durumda. Bugün hem bireylerin hem de kuruluşların iletişim anlamında kendini güçlendirmeleri kaçınılmaz bir hal aldı. Bu ortamda biz de, dolan birikimlerimizi taşırmak istedik ve ortaya Ekran Nesli hareketi çıktı.

Sorun: Tamam anladık da Ekran Nesli ne tam olarak?

Cevap verelim: Ekran Nesli, bir iletişim projesidir. Dijital çağda dünyaya gelen tüm insanlar arasında iletişim ve duygudaşlık kurulmasını amaç edinen bir gönüllülük hareketidir.

Sorun: Siz kimsiniz?

Cevap verelim: Bu hareketi ortaya çıkaranlar, eğitim sektöründe bilfiil çalışan öğretmenler, eğitim yöneticileri ve eğitime hizmet sunan diğer birimlerden gönüllülerdir.

Sorun: Amacınız ne?

Cevap verelim: Daha çok dijital platform üzerinden ailelere, eğitimcilere ve öğrencilere ulaşmayı hedeflediğimiz bu harekette ilk amacımız ailelere ve öğretmenlere çocuklarını tanıtmaktır. Ekran nesli olarak adlandırdığımız bu kuşağın ihtiyaçlarını doğru tanımlamak ve bu ihtiyaçlara en doğru karşılığı vermek için velilere ve öğretmenlere bazen çocukların diliyle bazen de bilimsel bir dille seslenmek istiyoruz. İkinci olarak, dijital çağın getirdiği yeniliklerin eğitimcileri ve aileleri hangi yönlerden etkilediğini ve bu etkilerin sonucunda ne gibi sonuçların ortaya çıktığını hepimize göstermeyi hedefliyoruz.

Sorun: Bu sayfada neleri bulabileceğiz?

Cevap verelim:

  • Dijital gelişmeler ve bu gelişmelerin hayatımıza etkileri ile ilgili hem Türkiye’den hem de dünyadan birçok farklı araştırma örneği
  • Online ve offline oynanan dijital oyunların özellikleriyle tanıtılacağı içerikler ve nelerin riskli nelerin faydalı olacağına dair bilgiler
  • Sosyal medya kullanımında hem çocuklara hem yetişkinlere sunulacak bir takım veriler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar
  • Yaşanmış hikâyelerden yola çıkılarak hepimize örnek oluşturacak metinler
  • Sayfayı ziyaret edenlere ilham kaynağı olabilecek videolar, görseller ve yazılar