Görünmez Çocuk

İçeriği 1:25 sürede okuyabilirsininiz. Toplam okunma sayısı 1524

13.11.2018 19:12:34

GÖRÜNMEZ ÇOCUK

Eğitimde, olumsuz davranışı pekiştirmeme adına bir takım yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden biri de görmezden gelmedir. Yani o anda ders akışını bozan ya da olumlu sınıf iklimini kötü yönde etkilemeye çalışan öğrenciyi yok sayarsınız ya da beden diliyle ona yaptığının yanlış olduğunu hissettirirsiniz.

Bu bir yöntemdir ama ben görmezden gelmeye inanmıyorum. Neyi, niye görmezden geliyoruz? Aksine, daha çok görmeliyiz o çocuğu. Derste düzeni bozan, gereksiz espri yapan, anlattığınız konuyla alakası olmayan sorular soran, arkadaşlarının dikkatini dağıtan çocuk zaten görülmek için yapıyordur bunları. Çünkü o hayatının tüm anlarında görünmez çocuktur. Evde anne-babası onu görmüyordur. Verilen hiçbir kararda onun fikri alınmıyordur. Toplumda görülmüyordur, çünkü tüm toplumsal kurallar o daha dünyaya gelmeden oluşturulmuştur. Arkadaş ortamında görülmüyordur, çünkü diğerlerine nazaran topa o kadar iyi vuramıyordur ya da izlediği videolar hakkında ilgi çekici yorumları yoktur. Sınıfta görülmüyordur, çünkü o üslü sayıları anlamıyor ve daha kötüsü zaten neden var olduğunu bilmediği sayıların üstünde bir başka sayı niye var diye düşünüyor, bizim oluşturduğumuz problemleri çözemiyordur. Öğretmenine diğerleri gibi sevgi sözcükleri sunamıyor ve öğretmeninden de bu sevgi sözcüklerini duyamıyordur. Görünmez çocuk aslında tüm sataşmalarında kendini görünür kılmaya çalışıyor ama hep bir engele takılıyor ve ahlak derslerine maruz kalıyordur. İşte tüm bu sebeplerden görmezden gelmemeliyiz o görünmez çocuğu, aksine en çok onu görmeliyiz. Ona sorular yöneltmeden önce ona soru sormayı öğretmeliyiz. Ona bulamayacağı cevapları aratmak yerine biz birtakım cevapları ona keşfettirmeliyiz. Sınıfta her soruya cevap veren öğrenci olamasa bile, dinlemenin gücünü anlatmalıyız ona. Topa en iyi vuran o olamasa da topu en iyi yakalayanın o olabileceğini hissettirmeliyiz ona. Ya da evin en marifetlisi o olmasa da sofraya iki tabak koyabileceğini fark ettirmeliyiz.

Bundan sonra sınıfta düzeni bozan, arkadaşlarına sataşan ve kuralları reddeden o görünmez çocuğa iyi bakın. O çocuğun görünmek için neler yaptığına ve ne kadar mücadele ettiğine iyi bakın. Tek derdi ben buradayım demek. Onu görmezden gelmeyin hatta en çok onu görün, onunla ilgilenin, söylediklerine kulak verin. Çünkü o görünmez çocuk ve onlardan milyonlarca var. Tek istedikleri ise yalnızca birilerinin onları görmesi. Siz görmezseniz onları kim görecek?

 

Tuncay T.

Eğitimci

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...