Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Toplam okunma sayısı 912

8.01.2020 15:12:27

   Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız? Öğretme ya da kural koyma adı altında yapılan gizli ve açık tehditlerin çocuk üzerindeki etkisini, sindirilmişliği görebiliyor muyuz? Cevabı kesinlikle Hayır! Fakat biz okulda ve evde koşulsuz, karşılıksız sevgiyi aşılamıyor muyduk? “koşulsuzluk” kavramını tam manasıyla anlayan, sindiren biz miyiz yoksa çocukların ta kendileri mi?

     Zaman ilerledikçe “Koşulsuz hiçbir sevgi, ihtiyaç vb. olmaz.” duygusunu onlara aşılayan maalesef ki biziz. Öğretmen “Çiçek olup kıpırdamaz ve sessiz kalırsan oyun oynamana izin veririm.” derken “Eğer bugün uslu durursan sana istediğin kurabiyeyi yaparım” diyor, anne. “Hafta sonu ödevlerini bitirirsen tüm hafta beklediğin programı izleyebilirsin” diyor diğer yandan baba.

     Hani uzlaşma, hani anlayış, hani koşulsuz ne varsa... Ben, kim neyi isterse o halde varım ve ancak o zaman seviliyorum diyor çocuk ve bu durumu kanıksıyor. Hem de ne için. Sadece verilen görevleri yerine getirmek ya da en sessiz ve en saygılı sınıf benim demek için bir öğretmenin.

      Toplum standartları için uyum iyidir. Her ortama ayak uydurabilen insan tercih sebebidir. Fakat fazla uyum bir sorundur. Bu kişinin kendi istekleri için ilk olarak başka insanların isteklerini yapma zorunluluğu kanıksaması hatta çoğu zaman kendi isteklerini unutmasıdır. Peki bu durum nerede ne zaman başlar? Sevgi tanımı aslında her ne olursa olsun karşındakini kabul etme durumudur. Varsın çocuk çiçek olmasın, varsın o ödevin bir kısmı yapılmasın. Yeter ki çocuk arkasında duran yetişkinlerin farkında olsun ve büyüdüğünde böyle bir insan olsun. Başkalarının istekleri peşinde değil kendi hayalleri peşinde koşsun…

Uzman Psikolog
Ayşegül Öz Cörüt

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...

Çocuk neden hayal dünyasına kaçar? Neden hayali dostlar edinir? Neden onlarla konuşur?
Çocuk neden hayal dünyasına kaçar? Neden hayali dostlar edinir? Neden onlarla konuşur?

Bir psikolog kliniği hayal edin. Danışan, koltuğa uzanmış ve psikoloğun kendisine yönelttiği soruları yanıtlıyor.

Devamı...