Gençlik ve Spor Bakanlığı, E-Spor raporunu yayınladı

Toplam okunma sayısı 573

24.09.2018 15:22:25

Her geçen gün ülkemizde daha popüler bir hale gelen E-Spor‘un ülkemizde bir federasyona sahip olduğundan ve Türkiye E-Spor Federasyonu’nun ilk başkanının Alper Afşin Özdemir olduğundan sizlere bahsetmiştik. E-Spor konusunda önemli çalışmalar yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı, E-Spor raporunu yayınladı.

Raporunda hem E-Spor’un tarihi hem de güncel verileri hakkında bilgiler veren Gençlik ve Spor Bakanlığı, E-Spor ekosisteminin oyun şirketleri, yarışmalar, takımlar, platformlar, oyuncular, markalar ve hayran kitlesi gibi aktörlerden oluştuğunu paylaştı.

Ku¨resel E-Spor gelirlerinin, 2018 yılı sonunda yüzde 38.2 artıs¸la 906 milyon dolara ulas¸acagˆını belirten rapor, Kuzey Amerika’da gelirlerin 345 milyon, C¸in’deki gelirlerin ise 164 milyon dolar olacagˆını o¨ngo¨ru¨yor. Markaların E-Spor endu¨strisine 694 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını belirten rapor, bu rakam toplamda piyasanın yüzde 77’sine denk geleceğini de belirtiyor.

Gelirler 2021 yılında 1,4 milyar dolara çıkacak

2021 yılına kadar yatırımların miktarının 1,4 milyar dolara yu¨kselmesi ve toplam E-Spor gelirlerinin yüzde 84’u¨nu¨ olus¸turması bekleniyor. Rapora göre 2017 yılında 586 bu¨yu¨k E-Spor etkinligˆi yapıldı ve 2016’ya go¨re 32 milyon dolarlık bir artıs¸ go¨stererek 59 milyon dolar bilet geliri elde edildi.

2017’de yapılan tu¨m E-Spor etkinliklerinin toplam o¨du¨l tutarının ilk defa 100 milyon doları as¸arak 112 milyon dolar du¨zeyine ulas¸tığını da ekleyelim. 2018 yılında e-spor taraftarlarının sayısının 165 milyon olması o¨ngo¨ru¨lmekte. E-Spor taraftarlarına baktığımızda ise yüzde 71 ile erkek taraftarların üstünlüğünü görüyoruz.

E-Spor alanındaki en büyük yatırım ise 970 milyon dolarla Amazon‘un yayın platformu olan Twitch‘e yaptığı yatırım olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde 40 milyon akıllı telefon kullanıcısının ve 4 milyon E-Spor taraftarı olduğunu belirten rapor, dijital oyunlar piyasasında ülkemizin du¨nyada 18. sırada yer aldığını da paylaşıyor. Dilerseniz raporun tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: https://webrazzi.com/2018/05/16/turkiye-e-spor-federasyonunun-ilk-baskani-alper-afsin-ozdemir-oldu/

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...