Erken Mi, Ergen Mi?

İçeriği 0:45 sürede okuyabilirsininiz. Toplam okunma sayısı 1120

30.01.2019 23:23:52

Her şey değişiyor, yıllar önce Herakleitos’un dediği gibi bırakın aynı ırmakta iki kez yüzmeyi bir kez bile yüzülmüyor artık. Tabi ki çocuklarımız da değişiyor.

Sizin o yaştaki becerileriniz, hisleriniz, hayattan beklentilerinizle şimdiki çocuklar arsında çok büyük farklar var. Tüm bu farklar arasında en çok göze çarpan da “ergenlik” süreci. Ergenlik demişken sahi nedir ergenlik? Buluğa ermişlikle yetişkinlik arasındaki dönem diye açıklanır sözlükte. Ben ise benim çocukluğumda sıkça duyduğum ama o zaman pek de anlam veremediğim “garson boy” diye tabir edilen bir giyim ölçütü olarak açıklıyorum. Peki garson boy tabiri nedir, kim için kullanılır? Ne çocuk ne de genç sınıfına giren genel olarak ebadına göre bir elbiseyi zor bulmasından ve bu nedenle biraz büyük ebat alınmasından dolayı kullanılan bir tabirdir. Ergenliği garson boy tabirine benzetmemdeki neden ise tabi ki çocuğun kıyafeti zor bulması değil elbette; ama tıpkı o kıyafetin üstüne tam oturmadığı gibi bizim çocuğumuza yüklediğimiz sorumlulukların da tam olarak onunla özdeşleşmemesidir. Ne de olsa çanta büyük omuzlar geniş demeyelim. O çantayı taşıyan garson boy ruhlu çocukları düşünelim. “Benim kızımın ergen olmasına çok var, yok canım daha oğlum ergen olur mu?” diye düşünmeyelim. Grip, nezle vb. değil sonuçta ama ergenliğin de kendine göre belirtileri var. İyi bakarsak ve iyi görürsek aslında evimizde bir ergenin olduğunu görebiliriz. Şunu unutmayalım ki bir ergeni tanımamnın tek yolu yüzünde çıkan sivilceler değildir. Şimdi tekrar düşünelim. Erken mi, ergen mi?

Esra Ö.
Eğitimci

 

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...