Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı

İçeriği 1:35 sürede okuyabilirsininiz. Toplam okunma sayısı 1106

1.11.2018 18:49:05

Tüm ailelerin kaygı duyduğu ortak noktalardan biri de tuvalet alışkanlığıdır. Her çocuğun hazır olduğu zamanın farklı olması ile birlikte çoğunlukla bu durum iki yaş sonrası cocuklar ve aileler için sancılı bir dönem olabilir. Öncelikli olarak unutulmaması gereken, bu durumun olağan ve fizyolojik bir gereklilik olduğudur. Çocuk tuvalet farkındalığına başladığında ilk olarak tuvalete gidelim mi, tuvaletin gelmiş olabilir mi? gibi hatırlatıcı sorularla küçük tuvalet ya da büyük tuvalet ayrımı yapmadan ve bu duruma farklı anlam yüklemeden süreci normalleştirmek, çocukların da bu durumu normal kabul etmesini sağlayacaktır. İlk olarak çocuğunuzla birlikte alacağınız bir lazımlıkla ya da evinizde var olan klozetinize takacağınız onlar için tasarlanmış klozet kapağıyla sürece başlayabilirsiniz. Çocukların konforu ve daha çabuk bu alışkanlığı kazanması umuduyla evin içinde farklı yerlere taşınan lazımlıklar çocukların tuvalete yüklediği anlamı farklılaştırabilir. Çocuk tuvaletini yapsın diye eline verilen tablet ya da telefon hem tuvalette geçirilen süreyi uzatacak hem de çocukta her seferinde onları alabilmek için oluşan bir bahane durumuna dönüşecektir. Sonrasında bu durumu rutine dönmesi için yönlendirdiğinizde ise çocuğun tepkili davranmasına ve tuvalet kavramına olumsuz tutum geliştirmesine sebep olacaktır.


Eğitime başladığınız zaman 30 - 40 dakika arayla tuvaletin var mı? diye sormak olmadığını söylediğinde saatte bir kez giderek birkaç dakika oturmasına izin vermek gerekir. Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanması için sabırlı davranmak aceleci olmamak onu rahatlatacaktır. Tuvalet alışkanlığı ile çıkarılan bez tekrar herhangi bir sebeple takılmamalı bu durum gündüz ya da gece diye ayrım yapılmadan bir bütün olarak devam etmelidir. Akşam çocuğun yatmadan birkaç saat öncesine kadar verilen içecek miktarı azaltılarak gece bir ya da gerekirse birkaç kez kaldırarak tuvalete götürmek gece tuvaletini kaçırmamasına destek olacaktır. Bu süreç için hazırlanmış alıştırma kilotları ve yataklarına sereceğiniz alezler de olabilecek tuvalet kazalarına karşı  tedbirli olmanızı sağlayacaktır.


Çocuğa tuvaletini yapınca istediğin oyuncağı alabiliriz ya da istediğin yere gidebiliriz şeklinde vaat edilen ödüller ilk başta bu duruma ulaşmanızı kolaylaştırsa da sonrasında çocuğun tekrar tuvaletini yapması için beklenti içine girmesine ve ödül olmadığında tepki vererek tuvaletini tutmasına ya da altına yapmasına sebep olabilir.
Tüm bunlar sonucunda çocukların tuvalet alışkanlığını kazanmaları süre olarak uzun ya da kısa zaman alabilir. Ama önemli olan bu süreçte çocuğun davranışlarını takip edip ipuçları yakaladığımızda sabırla ve doğru yönlendirmelerle her iki taraf için de durumun yıpratıcı olmadan sonuca ulaşacağıdır.

Oya Ç.

Eğitimci

 

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...