Ailelere Dijital Dünya Hakkında Önemli Uyarılar

Toplam okunma sayısı 601

19.07.2019 00:39:26

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yaz tatili döneminde ailelere, dijital dünyaya yönelik uyarılarda bulunuldu.

Çocuklar, yaz tatilinin başlamasıyla birlikte dijital medya araçlarında her zamankinden daha fazla vakit harcamaya başladı. Ebeveynlerin çocuklarını kontrol etmemeleri durumunda ise ortaya istenmeyen birçok sorun çıkabiliyor. Virüsler, çevrimiçi gizlilik, kimlik avı, dijital uşaklık, meydan okuyucu süreçlere katılım ve aklınıza gelebilecek her türlü dijital güvenlik sorunları çocukları tehdit edebilmektedir. Çocuklara şimdi ve sonrası için dijital dünyanın nasıl etkili kullanılacağını öğretme görevi ise öncelikle ebeveynlere düşmektedir. Sıradan uyarılar, öğütler ve yasaklamalar çok etkili olmamaktadır. Bu yüzden Anadolu Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın da belirttiği gibi: “Dijital dünyada etkin yer alamazsak, çocuklarımız bizim kültürel kodlarımızdan ve toplumsal değerlerimizden uzaklaşarak bu dünyada başkalarının yönlendirdiği şekilde yaşayacaktır ve düşünecektir.”

SODİGEM tarafından, yaz tatilinde dijital dünyada çocukların geçirdiği sürenin arttığına dikkat çekildi. Konuya ilişkin SODİGEM’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Çocuklar, yaz tatilinin de vermiş olduğu rahatlıkla, dijital medya araçlarında her zamankinden daha fazla vakit harcamaya başladı. Ancak çocuk ve ebeveynler, bu dijital dünyada kendilerini bekleyen tehlikelerin farkında değil. Çocuklar, internetin belirsiz soruları yanıtlayabilen uçsuz bucaksız bir dünya olduğunu biliyorlar. Fakat bu dünyada virüsler, çevrimiçi gizlilik, kimlik avı, sosyal ağ kuralları ve aklınıza gelebilecek her türlü dijital güvenlik problemi çocuklarımızın karşısına çıkabiliyor. Bu konuda savunmasız olan çocuklarımıza, dijital dünyanın tehlikelerinden korunma yollarını öğretmek konusunda en büyük görev ise siz ebeveynlere düşüyor. Tabi ki sıradan uyarılar ve öğütlerle bunu yapabilmek çok zor. Onun için uyarılarınızın, Z kuşağı ve alfa kuşağının ilgisini çekebilecek şekilde olması gerekiyor.”

Önce kendinizi eğitin, doğru örnek olun

“Bilmediğiniz bir şeyi çocuğunuza öğretemezsiniz” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Çocuğunuzun kullandığı ya da kullanmak isteyebileceği dijital medya araçları ve yeni internet akımları hakkında araştırma yapın. Bu, sizin çocuğunuzun kullandığı araçlar ve dolaylı yoldan iletişime geçtikleri ağlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Böylece bu ortamlarda çocuğunuzu, karşılaşabileceği siber suçlulardan nasıl koruyabileceğiniz konusunda daha iyi bir fikriniz olur. Ayrıca sizler, dijital dünyada çok vakit geçirirseniz, çocuğunuz da sizi taklit edecektir. Çünkü çocuklar gözlemlediklerini yaparlar. Çocuğunuzun tembel, içe dönük bir teknoloji bağımlısı olmasını istemiyorsanız; birlikte kaliteli zaman geçirerek çocuklarınıza örnek olmalısınız” ifadeleri yer aldı.

Dijital güvenliği çocuklarınıza erken yaşta anlatın

Dijital güvenlik bilincinin erken yaşta öğrenilmesi gerektiğinin altının çizildiği açıklama, şöyle devam etti: “Dijital dünyada en önemli önlemlerden biri, erken yaşta kimlik avı saldırıları, siber tehditler ve güvenli çevrimiçi davranışların temelleri hakkında onlarla konuşmaktır. Bu sayede onların büyüdükçe dijital güvenlik bilincini arttırmasına yardımcı olabilirsiniz. Dijital dünyada çocuklarınızın iletişim kurdukları insanlarla arasındaki ekran, onlara korunmuşluk hissi verecektir. Bu sebeple çocuklar, gerçek hayatta yapmaya cesaret edemeyecekleri davranışlarda bulunabilirler. Onlara dijital dünyanın da gerçek dünyanın bir parçası olduğunu anlatın. Gerçek hayatta yapmayacakları bir davranışı, dijital dünyada da yapmamaları gerektiğinin bilincinde olmalarını sağlayın. Günümüzde sosyal medyadaki arkadaş sayısı, bir ‘popülerlik yarışı’ haline geldiğinden, çocuklarınızla sosyal medya hesaplarından arkadaş olarak onların yalnızca tanıdıklarından gelen arkadaşlık isteklerini kabul ettiğinden emin olun. Çocuğunuz sizinle sosyal medyada arkadaş olmayı istemeyebilir fakat bunun onlara erişmelerine izin vermeniz için gereken bir koşul olduğunu anlatın.”

Dijital dünyanın sağladığı faydaları gözardı etmeyin

Merkez tarafından hazırlanan rehberde, çocukların dijital dünyadan tamamen uzaklaştırılmasının bir çözüm yolu olmadığının altı çizildi. Açıklamada, “Çoğu zaman yapılan en büyük hatalardan biri de dijital dünyanın getirebileceği zararlara odaklanarak çocuğu tamamen uzaklaştırmaya çalışmak ve faydalarından mahrum bırakmaktır. Aslında dijital platformu gerekli şekillerde kullanmasını sağlayarak pekala çocuğunuzun dijital tüketici konumundan üretici konumuna geçmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzu eğitici, öğretici oyunlara yönlendirebilir; dijital atölyelere ve eğitim programlarına katılmasına destek olabilirsiniz” denildi.

Kriminal saate dikkat!

Dijital dünyadaki tehlikelere ilişkin kriminal zaman diliminden söz edilen açıklamada, 02.00- 05.00 saatleri arasını kapsayan zaman diliminde online suç bağlantılarının gerçekleştiği belirtildi. Bu noktada aileleri uyaran merkez, “Özellikle gece saatlerinde çocuğunuzun sosyal medya ağlarındaki faaliyetlerini ve gönderilerini takip edin” uyarısında bulundu.

Finansal bilgilerinizi çocuklarınızla paylaşmayın

Finansal verilerin çocuklarla paylaşılmaması gerektiğinin vurgulayan merkez, “Çocukların, yetişkinlere göre yanıltılması çok daha kolay olabileceğinden, kişisel mali bilgilerinizin hiçbirini çocuklarla paylaşmamak önemlidir. Online bir oyun veya uygulama satın almak isterlerse, bunu onlar için sizin yapmanız ve belki de farklı bir bilgisayar kullanmanız çok daha iyidir. Bu, siber suçluların finansal bilgilerinize ulaşma ihtimalini düşürür” ifadelerini kullandı.

Koruyucu yazılımlardan destek alın

Koruyucu yazılımlardan söz edilen açıklamada, “Özellikle daha küçük yaştaki çocukların internetteki faaliyetlerini ve erişebileceği online oyunları gözlemleyebilmek ve kısıtlamak için geliştirilen yazılımlardan destek alabilirsiniz. Çocuğunuzun tehlikeli oyunlar oynadığını fark ettiğiniz zaman ise online iletişimi derhal keserek, oyunun ekran görüntüsünü alın ve güvenlik birimlerine ulaşın” denildi.  

Kaynak:

http://egazete.anadolu.edu.tr/kampus/38625/ailelere-yaz-tatilinde-dijital-dunya-uyarilari

 

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz?

All Photos from Unsplash


Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?
Gerçekten Koşulsuz Mu Seviyoruz?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak, çocukların üzerinde kurulan sarsılmaz baskı ve sindirmenin farkında mıyız?

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi 2
Akran Zorbalığının Anatomisi 2

Çocukları saldırganlığa ve arkadaşlarına şiddet uygulamaya iten birçok sebep olabilir.

Devamı...

Akran Zorbalığının Anatomisi
Akran Zorbalığının Anatomisi

İki bebek düşünün... İkisi de normal şartlar altında doğmuş ve sağlıklı bebekler. İkisinin de bir ailesi var.

Devamı...

Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı
Bu Vatan Kimin? Bir 29 Ekim Yazısı

Milli Mücadele Anadolu'sunda Birinci Dünya Savaşı, göç ettirmeler vesaire gibi sebeplerin de ayrıca etkileriyle tamirci, sobacı gibi en basit el işçilerinin bile tedariki bir meseleydi..

Devamı...